شروع یادگیری صحیح و کامل اکسل (آموزش اکسل مقدماتی)

حتما تا حالا شده که از خودتون بپرسید: ”من چقدر اکسل میدونم؟ دانش اکسلی من در چه حدیه؟”

خب در این مقاله معیارهایی رو معرفی می کنیم که بتونید خودتون و محک بزنید. اگه به این موضوعات مسلط بودید یعنی نیازی به آموزش اکسل مقدماتی ندارید و اکسل پایه رو میدونید و آماده یادگیری اکسل پیشرفته هستید. البته این موضوع نسبیه و هرکس بنا به تجربه و برداشت خودش ممکنه موضوعاتی رو تعیین کنه. این تقسیم بندی هم مورد نظر ما یعنی اکسل پدیا هست.

اگر هنوز نمیدانید اکسل چیه و چه کاربردهایی داره و یا اینکه به درد چه کسانی میخوره حتما مطلب زیر رو بخونید:

آشنایی اولیه با اکسل (اکسل چیست)

حالا که مطلب رو خوندید و هدیه ما رو دریافت کردید میتونید از دسته بندی زیر برای تکمیل دانش پایه ای اکسل خودتون و شروع آموزش اکسل مقدماتی استفاده کنید:

اکسل مقدماتی

شروع حرفه ای و اصولی اکسل از پایه
برای مشاهده اطلاعات بیشتر روی دکمه زیر کلیک کنید

ثبت داده ها در اکسل خیلی مهمه. راه های مختلفی برای اینکار وجود داره. هرچقدر نکات بیشتری در این مورد بدونیم، سرعت و دقتمون در ثبت داده ها افزایش پیدا میکنه. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

اگه روی فرمان ها و دستوراتی که در اکسل زیاد مورد استفاده قرار میگیره، وقت بذاریم و کلیدهای میانبر (Shortcut) مربوط به اونها رو یاد بگیریم خیلی ارزشمنده. خیلی زود میبینید که زمانی که گذاشتید برای یادگیری این کلیدهای میانبر، با فازایش سرعت کارها جبران میشه. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

یکی از مهم ترین مباحث برای آغاز فرمول نویسی آشنایی با نحوه آدرس دادن سلول ها و نحوه فیکس کردن آنها در فرمول های نوشته شده است. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

آشنایی با منطق تاریخ و زمان در اکسل اهمیت خیلی زیادی داره. این که داده های تاریخ و زمان در اکسل چطور ذخیره میشن و با چه منطقی کار میکنن به ما کمک میکنه تا راحت تر بتونیم محاسبات مربوط به زمان و تاریخ رو انجام بدیم. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

نوع داده در فرمول نویسی اهمیت خیلی زیادی داره. چرا که اگه به زوایای این موضوع مسلط نباشیم با خطا در فرمول نویسی مواجه میشیم. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

شما میتونید نمایش اکسل رو مطابق با خواستتون تنظیم کنید مثلا بزرگنمایی (Zoom) صفحه، فیکس بودن سطر ها و ستون ها، نحوه نمایش فرمول ها و ….. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

فرمت دهی در اکسل چیزی فراتر از زیباسازی صفحه اکسل هست. از طریق فرمت دهی علاوه بر اینکه میتونیم کاری کنیم که فایل حرفه ای به نظر برسه میتونیم روی نحوه تفسیر داده ها هم اثر بذاریم. یک سری داده با مشخصات خاصی رو با فرمت از هم تفکیک کنیم و …فرمت دهی اشتباه ممکنه افراد رو در تفسیر داده ها گمراه کنه و نتیجه دلخواه ما حاصل نشه. روی لینک های زیر کلیک کنید تا با جزئیات بیشتری آشنا بشید:

گروه بندی داده ها و نمایش خودکار محاسبات بر روی داده های گروه بندی شده

ایجاد ارتباط بین شیت ها و یا حتی سل های مختلف از یک فایل یا بین چندین فایل تنها با یک کلیک میتونه خیلی جذاب و حرفه ای به نظر برسه. اما استفاده از این ویژگی یعنی ایجاد ابر پیوند یا همون Hyperlink کار ساده ای به حساب میاد:

فیلتر کردن داده ها یا مرتب کردن آنها از مسائل پایه ای به شمار میره که انتظار میره هر کس که با اکسل کار میکنه بتونه با این ابزارها کار کنه.

پیدا کردن و حذف داده های تکراری یکی از پر تکرار ترین مسائل اکسل به حساب میاد. در لینک زیر نحوه حذف داده های تکراری رو مشاهده میکنید:

آشنایی با جداول پاشنه ای یا Pivot Table برای تهیه گزارش های متنوع از حجم زیادی از داده ها

نمودارها ابزار بسیار مهمی در تهیه گزارش ها و نمایش داده ها بخصوص در داشبوردها به شمار می روند. آشنایی اولیه با نحوه رسم نمودار لازمه کار با اکسل است:

گاهی اوقات نیاز هست تا فایل اکسل از اعمال تغییرات و یا حتی امکان مشاهده شدن بعضی داده ها محافظت (Protect) بشه. در لینک زیر نحوه قفل کردن فایل اکسل و سلول های صفحات اکسل رو مشاهده می کنید:

به عنوان یک کاربر اکسل باید با انواع حالت های ذخیره سازی فایل آشنا باشیم: