داشبوردهای مدیریتی در اکسل

همه چیز از آموزش، نمونه ها، قالب ها و دانلود داشبورد مدیریتی رو اینجا میبینید

داشبورد چیست؟

هوش تجاری چیزی است که شما از داده‌های خام دریافت می‏کنید و آن داده‌های خام را به دانشی قابل اتکا تبدیل می‏کنید و از آن می‏توانید در تصمیم‌گیری‌ها استفاده نمایید.

در سیستم های اطلاعات مدیریت، داشبورد ارائه گرافیکی مهم ترین اطلاعات مورد نیاز برای رسیدن به یک یا چند هدف مشخص هست؛ که در یک صفحه با دقت و نظم چیده شدن، تا مدیران بتونن با یک نگاه وضعیت موجود رو نظارت کنند. داشبورد معمولا از مجموعه ای از عناصر گرافیکی تشکیل شده قادر به پیوستن به منابع متنوع هستن، یعنی اطلاعات را از بانک های اطلاعاتی موجود در سازمان استخراج کرده و به صورت یکپارچه در یک صفحه، به نمایش میذاره. داشبورد می تونه برای تمامی بخش های سازمان در نظر گرفته شود، مثل:  امور مالی، منابع انسانی و استخدام، فروش، عملیات، امنیت، فناوری اطلاعات، مدیریت پروژه، مدیریت ارتباط با مشتری و غیره.

داشبوردهای مدیریتی تا حدودی شبیه داشبورد اتومبیل هستند که میزان کیلومتر طی شده، میزان بنزین باقی مانده، سرعت، وضعیت ایمنی و… را در یک پنل کوچک، جلوی چشم راننده ارائه می ده، همچنین مدیران می تونن، میزان فروش در لحظه، میزان کار پرسنل، سود واقعی و هر اطلاعات دیگری که در مورد شرکت خود نیاز دارند را در یک صفحه در قالب تصویر و نمودارهای مختلف مشاهده کنند.

داشبورد ( داشبورد مدیریتی ) به مدیران کمک میکنه که تصویری جامع از وضعیت کسب و کار داشته باشند تا بتونن بهترین تصمیم ها رو در کوتاهترین زمان بگیرند. از داشبورد گاهی به عنوان داشبورد مدیریتی یا داشبوردهای اطلاعاتی نام برده میشه. در واقع داشبورد در اکسل، ترکیبی از همه امکانات و توانایی های اکسل از قبیل فرمول نویسی حرفه ای، نمودارهای حرفه ای و تخصصی، ابزارها، کنترلها، کدنویسی VBA به همراه خلاقیت هست.

چطور می شه داشبورد ساخت؟

با ابزارهای مختلفی میشه داشبورد تهیه کرد. ابزارهایی مثل  Microsoft BI و Click View و …

مایکروسافت اکسل بدلیل کاربرپسند بودن و کاربری ساده تر و همچنین در دسترس بودن نرم افزار انتخاب بسیار خوبی برای تهیه داشبورد به شمار میره. مخصوصا که در ورژن های جدید افزونه های قدرتمند مجموعه Power BI به کمک اکسل اومدن تا هر چه بیشتر اکسل رو برای تهیه داشبوردهای متنوع یاری کنن.

در چند سال اخیر موضوع داشبورد خیلی فراگیر شده و این نکته خیلی مهمه که افراد بدونن برای طراحی داشبورد چه مراحلی رو باید طی کنن.

ابزارهای هوش تجاری و داشبورد مدیریتی

در تهیه داشبورد چه مطالبی از اکسل بیشتر مورد استفاده قرار میگیرن؟

همونطور که قبلا گفتیم داشبورد چیزی نیست جز استفاده هوشمند و خلاقانه از امکانات مختلف اکسل البته با رعایت اصول و قوانین حاکم بر طراحی داشبورد. در این قسمت 7 موضوعی از اکسل که برای تهیه داشبورد بیشتر مورد استفاده قرار میگیرن و حتما حتما باید بدونید رو ارائه میکنیم. اگر به این موارد تسلط کافی داشته باشید، فقط کافیه نمونه های مختلف ببینید و تحلیل کنید و بعد شروع کنید به طراحی داشبوردهای شخصی خودتون.

برای تهیه داشبورد باید:

 1. فرمول نویسی رو خوب بدونید

اگر به اصول فرمول نویسی حرفه ای و به حدود 50 تا 60 تابعی که در تصویر زیر نمایش داده شده به اضافه توابع بانک اطلاعاتی مسلط باشید به جرات میشه گفت تقریبا نیاز شما به توابع برای تهیه داشبورد تامین شده. البته دونستن این توابع به تنهایی کافی نیست. تسلط به کاربردها و نحوه ترکیب این توابع با هم هست که خیلی مهمه.

فرمول نویسی Formula

توجه کنید که این دسته بندی نظر تیم اکسل پدیا هست که حاصل چندین سال تجربه کار و تدریس هست.

تسلط به فرمول نویسی آرایه ای امتیاز ویژه در تهیه داشبورد به حساب میاد.

 1. به کد نویسی در فرمت سل مسلط باشید

اینکه به همه ترفندهای Format Cell تسلط داشته باشید خیلی مهمه. چرا که این موضوع هم در نمایش سلول ها و هم در نمودار برای نمایش محورها و لیبل ها بسیار کاربرد داره.

 1. به ابزارهای بصری سازی مسلط باشید

یکی از مهم ترین ابزارهای بصری سازی یا Visualizations ابزار فرمت دهی شرطی یا Conditional Formatting هست که باید به این ابزار، مخصوصا فرمول نویسی حرفه ای در اون مسلط باشید.

 1. کار با ابزارهای فرم و نحوه فرمول نویسی با اونها رو بدونید

ابزارهای فرم یا Form Control ابزارهای پویاسازی و داینامیک کردن داشبورد هست. Listbox, CheckBox, Option Button, Scroll Bar و … که با این ابزارها داشبورد رو پویا میکنیم و با انتخاب گزینه های مختلف، نتایج مختلفی رو می بینیم.

 1. به رسم نمودار مسلط باشید

به انواع نمودار، ترکیب نمودارها، انتخاب نمودار مناسب، ترفندها، نمودارهای پویا و … تسلط کافی داشته باشید. هر چی بیشتر نمودار بدونید، داشبوردهای حرفه ای تری رو میتونید طراحی کنید. پس در این زمینه هم خیلی وقت بذارید.

 1. به نامگذاری محدوده ها مسلط باشید

برای تهیه داشبوردهای حرفه ای باید به نامگذاری محدوده ها و فرمول نویسی در آنها مسلط باشید. این موضوع خیلی به حرفه ای تر شدن داشبوردها کمک میکنه.

 1. به گزارشگیری با PivotTable مسلط باشید

ابزار PivotTable یکی از ابزارهای خیلی مهم در گزارشگیری و ارائه گزارش های پویا و متنوع هست. حتما حتما باید با این جادوی سبز آشنایی کامل داشته باشید.

 8. به گرافیک کاملا مسلط باشید

بحث گرافیک و فرمت دهی در اکسل خیلی مفصله. حتما به نکات ظریف و حرفه ای گرافیکی در اکسل مسلط باشید. چون ظاهر جذاب داشبورد خیلی اهمیت داره.

 

یادگیری این 8 مورد که ارائه شد خیلی حیاتی و مهم هستن. بعد از تسلط به این موارد، کم کم میتونید برید سراغ ابزارهای Power BI و برنامه نویسی VBA که بتونید داشبوردهای متنوع تر و پویاتری رو تهیه کنید.

برای یادگیری این مطالب هر چه سریع تر اقدام کنید. میتونید بخشی از این مطالب در سایت اکسل پدیا بصورت رایگان آموزش داده شده و خیلی راحت میتونید استفاده کنید (با جستجوی هر موضوع، مطالب مربوط به اون رو مطالعه کنید). همچنین میتونید این مطالب رو بصورت پراکنده در اینترنت یا کتاب های مختلف پیدا کنید و مطالعه کنید. و اگر به دنبال یک مرجع مطمئن برای یادگیری سریع و دقیق و تسلط به همه این مواردی که ذکر شد هستید، دوره اکسل نینجا رو به شما معرفی میکنیم که بصورت حضوری/غیرحضوری می تونید استفاده کنید.

بهترین راه یادگیری طراحی داشبورد مدیریتی

یکی از بهترین راه های برای یادگیری داشبورد مدیریتی دیدن و تحلیل داشبوردهایی هست که توسط دیگران تهیه شده. دیدن نمونه های مختلف می تونه به شما ایده بده که از چه امکانات، ابزارها و نمودارهایی برای تهیه داشبوردتون استفاده کنید.

تهیه داشبورد مدیریتی در واقع کمک میکنه که دانش اکسلیتون رو یکپارچه کنید و کاربردهای مختلفی از یک تابع، ابزار رو ببینید. دقیقا مثل حل مسائل ریاضی هست، هر چی بیشتر نمونه های مختلف ببینید، ذهنتون برای حل مسائل بعدی باز تر میشه.

در ادامه نمونه های مختلفی از داشبوردهای موجود در سطح اینترنت جمع آوری شده و ارائه میشه. سعی کنید بعد از تحلیل هر کدوم، تا جایی که امکانش هست راه های بهینه تری برای هر روش ارائه بدید. اینطوری هم تسلط شما بیشتر میشه و هم به حرفه ای شدن شما کمک میکنه.

داشبورد 10 – حرارتی جمعیت، بیکاری و درآمد

این داشبورد نمودار حرارتی در سه حوزه جمعیت، درآمد و بیکاری در انگلستان رو به تفکیک منطقه نمایش میده. نمودار حرارتی از نمودارهای معروف داشبوردهاست که برای نمایش وضعیت یک موضوع (از طریق رنگ) روی نقشه جغرافیایی کاربرد داره. در این داشبورد از کدنویسی VBA استفاده شده. این داشبورد چون در ورژن 2003 تهیه شده، برای نمایش Bar از تابع Rept استفاده شده. که در ورژن های فعلی این مورد در Conditional Formatting در دسترس هست. این داشبورد فرمول نویسی پیچیده ای نداره.

در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع Rept  وی بی  اتصال Shape به سلول  نمودار میله ای Form Controls

داشبورد مدیریتی- Heat Map

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 9 – عملیاتی

این داشبورد به نمایش روند درآمد عملیاتی در قاره های مختلف می پردازد. هزینه ها و درآمدها در دپارتمان های مختلف، میزان فروش، تغییرات میزان فروش از اجزای دیگر این داشبورد هستن. این داشبورد خیلی آموزنده هست. حتما سعی کنید تحلیل کنید. به Format Cell حرفه ای در نمودارها دقت کنید. استفاده هوشمندانه از Sparkline و نکات ریز نمودارها (Gap-Overlap) قابل توجه هستن.

در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع VLOOKUP  تابـع SUMPRODUCT  تابـع INDEX  Sparklines  نمودار میله ای Form Controls  تابـع SUMIFS  ابـزار CONDITIONAL FORMATTING

داشبورد مدیریتی - عملیاتی

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 8 – گیج

این داشبورد به نمایش شاخص های مختلف از جمله 10 مشتری برتر، میزان رضایت مشتریان و … در دپارتمان های مالیاتی، حسابرسی و … می پردازد. در این داشبورد نمودار عقربه ای بصورت خیلی ساده رسم شده و چیزی که این نمودار رو جذاب کرده استفاده از عکس های آماده در این نمودار هست. برای تعیین معیارهای نمایش شاخص ها (زمان، مکان) هم از کمبوباکس استفاده شده است. نمودار دونات هم برای نمایش میزان رضایت مشتریان استفاده شده است. پیشنهاد میکنم وقت خودتون و صرف تحلیل نوع محاسبات این داشبوردها نکنید و فقط سعی کنید ایده بگیرید و مثلا نحوه رسم نمودارها و نمایش ها رو تحلیل کنید. چون منطق محاسبه شاخص ها بسته به سیاست های شرکت ها و کشورها متفاوته و شما میتونید داده های خودتون و با این روش های نمایش تطبیق بدید و داشبورد خودتون و بسازید.

در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع RANK  تابـع SUMPRODUCT  Form Controls  تابـع INDEX  نمودار دونات  نمودار میله ای

داشبورد مدیریتی گیج

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 7 – خدمات مشتری

این داشبورد به نمایش و مقایسه میزان رضایت مشتریان، مدت تماس و … در دسته های مختلف می پردازد. در قسمت پایین داشبورد، مبنای مقایسه (دسته) رو مشخص میکنیم و بر اساس آن آیتم های مختلف مربوط به هر دسته مثل محصول، منطقه و … فراخوانی میشه. و با کلیک روی آیتم های مختلف، نمودار مقایسه ای رسم میشه. انتخاب سلول ها و ارتباطش با توابع از طریق کدنویسی VBA هست. شیت جداگانه برای محدوده های نامگذاری شده رو بررسی کنید.

به نکات پنهان در نمودار پایین و متنوع بودن نوع نمودارها دقت کنید.

در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

Sparklines  تابـع OFFSET  Form Controls  تابـع INDEX  نمودار  محدوده های نامگذاری شده ابـزار CONDITIONAL FORMATTING

داشبورد مدیریتی خدمات مشتری

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 6 – شاخص های کلیدی

این داشبورد به نمایش شاخص های مختلف برای یک سری محصولات می پردازد. در واقع شاخص های مورد نظر رو تعریف کرده (میتونه هر شاخصی باشه). بعد نمایش رو بر اساس شاخص های مختلف تنظیم کرده. همونطور که می بینید دوباره مبحث مرتب کردن داده با فرمول مطرح هست. استفاده از ابزارهای فرم و فمرول نویسی برای Sort خیلی میتونه اموزنده باشه.
در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع ROWS  تابـع OFFSET  Form Controls  تابـع INDEX  نمودار  تابـع CHOOSE ابـزار CONDITIONAL FORMATTING

داشبورد مدیریتی - شاخص های کلیدی

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 5 – فروش

این داشبورد به تحلیل داده های مربوط به فروش یک سری محصول در سالهای مختلف و مکان های مختلف رو نشون میده. فرمول نویسی خیلی ساده ای داره. علت اینکه پیشنهاد میکنم بررسیش کنید اینه که از 3 خط کد VBA ساده استفاده کرده و داشبورد رو تعاملی کرده. حتما کدها رو چک کنید. به نامگذاری محدوده ها هم خیلی دقت کنید. خیلی موضوع مهمی هست و می بینید که در همه داشبوردها استفاده شده. همچنین ظرافت های گرافیکی در خصوص رنگ فونت و پس زمینه سلول انتخاب شده جالب توجه هست.
در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع IF  تابـع INDEX  وی بی  نمودار  ابزار Conditional Formatting تابـع MATCH  تابـع SUMIF  تابـع NA

داشبورد مدیریتی فروش

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 4 – درآمد مشاغل مرتبط با اکسل

دیتابیس این داشبورد، مشابه داده های داشبورد شماره 2 هست. پس می بینید که برای یک سری داده میشه چندین داشبورد رو طراحی کرد. به نحوه فراخوانی پرچم های هر کشور خوب دقت کنید. همچنین نحوه استفاده از Slicer در داشبورد رو خوب بررسی کنید. محدوده های نامگذاری شده و علت و هدف هر کدوم رو دقیق بررسی کنید. این داشبورد هم نکته های آموزشی زیادی داره.
در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع IF  تابـع INDEX  تابـع SUM  نمودار  محدوده های نامگذاری شده تابـع MATCH  تابـع SUMPRODUCT  تابـع GETPIVOTDATA

داشبورد مدیریتی - مشاغل مرتبط با اکسل

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 3 – آمار بازدیدکنندگان

این داشبورد به تحلیل داده های مربوط به شاخص های مختلف یک سایت  در ماه های مختلف هست. مثلا تعداد بازدید کننده ها، صفحات بازدید شده و … که نشون میده وضعیت سایت رو به پیشرفت هست یا نه. ممکنه در نظر اول داشبورد خیلی ساده ای به نظر بیاد. اما نکات خیلی عالی رو در خودش جای داده. به کاربرد تابع Char دقت کنید. استفاده از فونت Webdings هم نکته جالبی هست.
در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع IF  تابـع INDEX  تابـع CHAR  ابـزار CONDITIONAL FORMATTING  نمودار  محدوده های نامگذاری شده تابـع MATCH  Form Controls  تابـع INDIRECT  تابـع OFFSET

داشبورد آمار بازدیدکنندگان

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 2 – درآمد مشاغل مرتبط با اکسل

این داشبورد به تحلیل داده های حاصل از یک بررسی در خصوص درآمد مشاغل مختلف (که با اکسل سر و کار دارن) در جهان پرداخته است. شاخص های مختلف مثل میزان سابقه کار با اکسل، مقدار ساعت کار روزانه با اکسل و … برای بررسی درآمد ها در مشاغل مختلف در نظر گرفته شدن. به نحوه Sort کردن داده ها دقت کنید، در داشبورد با فرمول نویسی داده ها رو مرتب میکنیم و از ابزار Sort نمیشه استفاده کرد. تنوع خوب نمودارها و استفاده از ابزارهای فرم برای پویا کردن داشبورد جالب توجه هست.
در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع IF  تابـع INDEX  تابـع SUM  ابـزار Data Validation  نمودار  محدوده های نامگذاری شده تابـع MATCH  Form Controls  تابـع SUMPRODUCT

داشبورد مشاغل مرتبط با اکسل

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

داشبورد 1 – میزان فروش

این داشبورد مربوط به تحلیل داده های فروش بر اساس مشتری، نوع محصول، منطقه فروش و فروشنده هست. در این داشبورد نرخ رشد فروش و میزان فروش یک ماه مشخص در مقایسه با سایر ماه ها بر اساس شاخص های مختلف در نمودار نمایش داده میشه. در سمت چپ و بالای داشبورد ماه مورد نظر قابل تعیین هست. پایین داشبورد مربوط به تحلیل شاخص ها بصورت توضیحی است که نکات خیلی خوبی رو در خودش داره. به کاربرد حرفه ای تابع Text دقت کنید.
در این داشبورد از موضوعات زیر استفاده شده:

تابـع IF  تابـع OFFSET  تابـع SUMIF  ابـزار Data Validation  نمودار  ابـزار Format Cell تابـع MATCH

داشبورد فروش

با عضویت در سایت به صورت مستقیم دانلود کنید

 • ارسال به ایمیل

Des

دانلود داشبوردبرای دانلود این داشبورد کلیک کنید

  5 نظر

 1. hasemi
  28 بهمن 1396
  پاسخ

  سلام
  دانلود کردم ولی طریقه درست کردنش را آموزش نداده

  • حسنا خاکزاد
   28 بهمن 1396
   پاسخ

   درود بر شما….
   همونطور که در متن هم توضیح داده شده، نمونه داشبوردها جهت ایده گرفتن ارائه میشه. تشریح داشبوردها بسیار مبحث مفصل و متنوعی هست که انشاله به مرور در سایت قرار خواهد گرفت.

 2. hasemi
  28 بهمن 1396
  پاسخ

  سلام
  چطور میشه داشبرد های مدیریت را دانلود کرد

  • سامان چراغی
   28 بهمن 1396
   پاسخ

   سلام
   هر داشبوردی که بخواید دانلود بشه کافیه روی دکمه دانلود داشبورد (دکمه بنفش زیر هر عکس) کلیک کنید.

   • احسان احمدی
    29 بهمن 1396
    پاسخ

    ممنون جناب چراغی!

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما با قوانین ارسال دیدگاه موافق هستید.